Hodowla psów Gorska Fantazja Cavalier King Charles Spaniel Gorska Fantazja Labrador Retriever Gorska Fantazja  Lagotto romagnolo  Gorska Fantazja

Nowości


Rosinka i jej córka Coni:

więcej zdjęć...


28.09.2007° w naszej hodowli urodzil sie pierwszy miot lagotto w Polsce.
Z tego wlasnie miotu pochodzi Carletto.


więcej zdjęć i informacji..


OPIS RASY

Lagotto łączy w sobie wiele pozytywnych cech :

Cechy te umożliwiają i nawet wymagają prowadzenia następujących zajęć z lagotto :

I coś ekstra : Lagotto nie linieje !!!!! Dzięki lagotto i jego nieliniejacej sierści niektórzy alergicy moga znowu pomysleć o czworonożnym partnerze

Wygląd :

Lagotto jest małym do sredniej wielkosci psem, ma dobre proporcje, a zarys ciała miesci się w kwadracie. Budowa ciała mocna o wygladzie rustykalnym. Jego siersć jest gęsto lokowana, wełnista, z wierzchu w dotyku nieco szorstka. Na głowie loki sa mniej sprężyste i tworza jakby brwi, bokobrody i brodę.

Wielkosć :

Oczekiwana długosć życia - 14-16 lat.

Historia rasy :

Lagotto romagnolo jest jedna z najstarszych znanych ras psów dowodnych i aportujacych ( od 1600 r ), zamieszkujacych tereny bagien Comaccio i laguny wokół Rawenny. Po osuszeniu bagien zaczęto używać lagotto do poszukiwania trufli ( druga połowa XIX w ). Poszukiwacze trufli prowadzili hodowle tych psów tylko pod katem największej wydajnosci w pracy i z biegiem czasu krzyżowali je z pointerami, pudlami, seterami, spinone, bretonami i wielu innymi rasami. Pod koniec lat siedemdziesiatych bardzo zaangażowana grupa hodowcow włoskich rozpoczęła pracę nad rekonstrukcja lagotto. W ciagu następnych dwudziestu lat psy mierzono, fotografowano, tatuowano i rejestrowano. Hodowcom doradzano i odnawiano linie hodowlane. W tych latach nastapił zdecydowany rozwój rasy w kierunku jednego dokładnie zdefiniowanego typu. W 1995 roku rasa została wstępnie uznana przez FCI. Definitywne uznanie rasy nastapiło z dniem 06.07.2005 w momencie zarejestrowania jej jako Lagotto Romagnolo.

Charakter :

Lagotto jest wesołym psem, nastawionym na współprace z człowiekiem - "will to please". Czasami troche uparty, ale zazwyczaj posłuszny, niewymagajacy, inteligentny i bardzo miły. Jego naturalny talent do rewirowania i wybitny zmysł węchu sprzyjały jego przemianie we wspaniałego psa na trufle. Lagotto poprzez swój wrażliwy nos doskonale nadaje się do pracy po sladzie. Jego instynkt łowiecki w dużym stopniu wygasł, dlatego podczas pracy nie daje się zwiesć przez zapachy dzikiej zwierzyny. Jednakze każda skłonno�ć do polowania należy konsekwentnie od poczatku tłumić. Lagotto uwielbia pracować ze swoim przewodnikiem, ponieważ chce mu się przypodobać. Wielka radosć sprawia mu Obedience, Agality oraz wszystko to, co sprawia przyjemnosć jego panu. Jest także doskonałym psem ratowniczym oraz psem towarzyszem. Jednym słowem Lagotto jest stworzony do wszelkich psich sportow, za wyjatkiem służby obronnej. Lagotto jest uważny i czujny, jednakże całkowicie pozbawiony agresji.

Pielęgnacja :

Lagotto romagnolo nie linieje !!! Siersć powinna być strzyżona co najmniej 2 razy w roku. Z uszu włos powinien być usuwany co miesiac. Jesli pies jest od poczatku przyzwyczajany do takich zabiegów pielęgnacyjnych, wszystko przebiega bezproblemowo. Jesli chce się wystawiać swojego psa należy ostrzyc go 4 miesiace przed wystawa i przez ten czas uważać, żeby nie powstały zafilcowania. Siersć na głowie rosnie wolniej i należy ja przystrzygać nożyczkami. Głowę strzyże się na okršgło. Oczy musza być dobrze widoczne. Brwi i broda powinny być uwydatnione.

KONTAKT
mgr inż. zootechniki Beata Radomska
tel/fax +48 (46) 86 120 54 kom. 513 050 930
gorskafantazja [at] home.pl / kennel [at] poczta.onet.pl
Wikcinek koło Sochaczewa / Polska
Copyrights by Górska Fantazja